Întâlnirea de lucru WeSTEMEU: Către egalitatea de gen în domeniile STEM

Pe 27 februarie a avut loc în București întâlnirea de lucru din cadrul proiectului WeSTEMEU (Women for Science, Technology, Engineering, and Mathematics in Europe), finanțat de Uniunea Europeană prin intermediul programului Interreg Europe, pe tema promovării egalității de gen in educația și carierele din domeniile STEM.

Cei mai mulți participați s-au alăturat din alte țări pentru a-și prezenta proiectele și inițiativele din domeniu.

Studii de caz

Prezentând trei studii de caz ca modele de bune practici, participanții au oferit în cadrul întâlnirii resurse și informații valoroase, și anume:

—Raport statistic generat în cadrul Proiectului WeSTEMEU
—Raport de Diversitate StepFWD“A diversity map of the Romanian startup ecosystem”. Acceleratorul StepFWD își propune să transforme diversitatea în ecosistemul startup-urilor în realitate
—Raportul Centrului FILIA, ”Hărțuirea sexuală și discriminarea de gen în mediul universitar”
—Prezentarea organizației neguvernamentale AFIST — Asociația Femeilor în Inginerie, Știință și Tehnologie

Vizite de studiu

După prânz, s-au desfășurat și două vizite de studiu la institutul de cercetare Extreme Light Infrastructure – Nuclear Physics (ELI-NP) din Măgurele, precum și la Impact Hub Bucharest—două inițiative pentru a stimula cercetarea și antreprenoriatul în rândul femeilor.

Din partea echipei de implementare a Planului de Egalitate de Gen UB a participat lect.univ.dr. Corina Ilinca.

Mai multe informații despre eveniment puteți accesa aici.